אודות החווה

 
 
חוות הסוסים חוות נטלי מציעה מקום קסום ואווירה ייחודית לכל מי שרוצה להכיר את עולם הסוסים, ובדרך גם ללמוד לא מעט על עצמו. החווה נפתחה לראשונה בקיבוץ מעיין צבי במאי 1997. בשנת 2003 עברה החווה למשק במושב גבעת נילי, בו מתגוררת נטלי עם בעלה וארבעת ילדיה.

נטלי, בעלת החווה והמנהלת בפועל, הינה מדריכה מוסמכת לרכיבה טיפולית ולרכיבה מערבית על סוסים מטעם מכון וינגייט (שנת 1995). כמו כן, נטלי הינה בוגרת קורסי הכשרת מטפלים של EAGALA – ארגון בינלאומי להכשרת מטפלים באמצעות סוסים. כיום מתמחה נטלי בעיקר בכל הקשור בחיבור בין סוסים ואנשים.
  חוות נטלי
 
הסוסים שותפים מלאים
בחוות נטלי הסוסים הם חלק מצוות החווה. שאיפתנו היא להבין את הסוסים, ושהם יבינו אותנו. על בסיס שאיפה זו נבנית מערכת היחסים שלנו עם הסוסים בחווה. אנו מאמינים שיש להם זכות דיבור ושחשוב להקשיב להם ולהתחשב ברצונותיהם.

התקשורת הדו-כיוונית שפיתחנו בינינו לבין הסוסים היא הבסיס לכל העשייה בחווה. הסוסים שלנו מאולפים, רגילים לבני אדם ויודעים שיש להם תפקיד למלא. המבקרים בחווה לומדים כיצד לתקשר עימם וכיצד לעודד שיתוף פעולה ממקום של כבוד והערכה הדדיים.

השפה המשותפת
הסוס המודרני, המבוית מזה אלפי שנים, שימר את היכולות הטבעיות שבזכותן שרד בטבע כחיית עדר גדולה, צמחונית ונטרפת. יכולות אלו מסתכמות ב- 3 תכונות עיקריות:
  1. מודעות עצמית -  הסוס תמיד מחובר לעצמו. הוא מודע למצבו הגופני והנפשי, וכך גם יודע להכיר ולהשלים עם תכונותיו החזקות ועם חולשותיו.
  2. מודעות לסביבה - חושיו החדים של הסוס מאפשרים לו לשמור על קשר מתמיד עם הסובב אותו. הסוס יודע כיצד לשלב בין הנתונים המתקבלים מחושיו השונים, כדי לקבל תמונה מדויקת ועדכנית של הסובב אותו.
  3. כישורים חברתיים - ללא עזרה מחבריו לא יוכל הסוס לשרוד בסביבה שבה הוא טרף קל ובולט בשטח. המבנה החברתי של עדר סוסים מורכב מבעלי תפקידים עיקריים, ובו ישנה חלוקה ברורה לפי היררכיה. יכולתם של הסוסים לתקשר זה עם זה מאפשרת להם להעביר מידע חשוב וגם ללמוד זה מזה.
את כל התכונות הללו מבטא הסוס בשפה האוניברסלית האמיתית והיחידה – שפת הגוף שלו. שפתו שונה משפת האדם, אך לסוס יש יכולת לקרוא את הכוונות שמאחורי הסימנים. הוא מגיב למה שאנחנו מתכוונים באמת. אם נלמד להקשיב ולהבין את מה שהסוסים אומרים לנו, נוכל לראות את עצמנו ואת הסובב אותנו באור מפוקח וצלול, ללא אינטרפרטציות וללא זיופים!

צוות החווה
בחוות נטלי ישנם כיום 15 סוסים. עשרה מהם הם סוסי בית ספר, שלוקחים חלק בפעילויות החווה.

צוות המדריכים בחווה כולל את:
  • נטלי בן זאב – בעלת החווה והמנהלת שלה, שגם משמשת כמדריכה וכמנחה.
  • מורן כץ – אחראית על תחזוקת האורווה ועל הטיפול בסוסים. משתלבת גם בהדרכה.
  • מורן קופפרברג – מדריכת רכיבה אנגלית, מוסמכת על ידי מכון וינגייט.
  • לי דרור – מדריכת רכיבה מערבית, מוסמכת על ידי מכון וינגייט.
  • ניר מרחב – מטפל ברכיבה ומדריך רכיבה מערבית, מוסמך על ידי "סוסים ואנשים".
כל צוות החווה מחויב לסייע לתלמידים שלנו למצוא את הדרך שלהם להתחבר לסוסים, ולהבין שכל צעד קטן בכיוון הנכון הוא משמעותי. יחד עם הסוסים, מציע צוות החווה מגוון פעילויות, הכוללות: שיעורי רכיבה על סוסים, רכיבה טיפולית וסדנאות ארגוניות עם סוסים.

פנסיון לסוסים
מלבד הסוסים שבבעלותה, בחוות נטלי מתאכסנים גם סוסים פרטיים, שחלקם משתתפים בפעילויות החווה (לפי רצון בעליהם). רוב הסוסים בחווה חיים בחצרות ומבלים את מרבית יומם באכילת חציר עם חבריהם. גם הסוסים המתאכסנים בתאים המרווחים שבאורווה, יוצאים מדי יום לכמה שעות לנשום אוויר צח באחת החצרות. מלבד הסוסים ה"עובדים", מתאכסנים בחווה גם סוסים פנסיונרים וסוסים הזקוקים לשיקום.

טיפול וריפוי סוסים בדרך הטבעית
יכולתו הטבעית של הסוס לרפא את עצמו היא בין המפותחות שבקרב כלל בעלי החיים. חיי השבי הנכפים על הסוסים, הגבלת תנועתם, ההזנה האינטנסיבית ושיטת העבודה, הם המקור לרוב המחלות ואפילו לרוב ה"תאונות" של הסוסים. את מרביתן ניתן לקשר בקלות למרכיב הסטרס בחייהם.

בחוות נטלי מקפידים לספק לכל הסוסים תזונה טבעית, הכוללת מזון גס ואיכותי בכמויות גדולות, ומעט מזון מרוכז, שניתן לפי הצורך. אנו משתדלים שכל הסוסים ישוחררו וינועו בחצרות מרווחות כמה שיותר שעות ביממה. במידה וסוס זקוק לטיפול כלשהו, אנו נעזרים באנשי המקצוע הטובים ביותר בארץ. ובנוסף לווטרינריה הקלאסית, אנו מציעים לסוסים גם טיפול בשמנים אתריים, דיקור, כירופרקטיקה וטיפול אנרגטי.
 
 
גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר